Birlikte İzliyoruz - Online Ücretsiz Film-Dizi-Müzik İzleme Sitesi Kotadan Yemez
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Siyaset Felsefesi Nedir? (Siyaset Felsefesine Giriş-1)

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Ekleme Tarihi by Admin - Kategori: Bütün Videolar Siyaset
112 İzlenme

Açıklama

Profesör Smith, “siyaset felsefesi”nin alanını ve doğasını tartışmaktadır. Sosyal bilimlerin en eskisi olarak siyaset felsefesi çalışması Platon ve Aristoteles’in eserleri ile başlamalıdır ve siyaset çalışmasının temel kavram ve kategorilerini derinlemesine incelemelidir. “Hangi rejimler en iyileridir?” ve “iyi vatandaşlığı ne oluşturur?” soruları Platon’un Savunu’su temelinde ortaya konup tartışılmaktadır.

Bu dersin Batı siyasal geleneğinin bazı temel metinleri ve düşünürlerinin incelenmesi yoluyla siyaset felsefesine bir giriş olması amaçlanmıştır. Siyasal yaşamı anlamada merkezi öneme sahip üç genel konu üzerinde odaklanılmaktadır: polis tecrübesi (Platon, Aristoteles), egemen devlet (Machiavelli, Hobbes), anayasal yönetim (Locke) ve demokrasi (Rousseau, Tocqueville). Farklı siyaset felsefelerinin çeşitli siyasal kurum yapıların ve bizim yaşam biçimlerimizi ifade ediş biçimi ders boyunca incelenmektedir. Derslerin tamamı kanalaımızda yayınlanacaktır.

PROF. STEVEN B. SMITH KİMDİR:

Steven B. Smith Alfred Cowles Siyaset Bilimi ve Profesörü ve Yale’de Brandford Master’ıdır. Doktorasını 1981 yılında Chicago Üniversitesi’nden almıştır. Yale’de Siyaset Bilimi’nde Doktora ve Yüksek Lisans Çalışmaları Direktörü, İnsani Bilimler Lisans Programı Direktörü ve Musevilik Çalışmaları Başkan Vekilliği görevlerinde bulunmuştur. Araştırmaları siyaset felsefesi tarihi ve anayasal yönetimde devlet idaresinin rolü üzerine yoğunlaşmıştır. Son yayınları arasında Spinoza, Liberalizm ve Yahudi Kimliği; Spinoza’nın Yaşam Kitabı; ve Leo Strauss’u Okumak bulunmaktadır.

(Çevirmen: Doç. Dr. Bican Şahin)

.

Yorum Yazın

RSS
Fantazi Giyim